Skip to content

1995 Results

  • by
Seniors
Pos’n Name Club Time Cat
1 Greg Hull Leeds City 39.03 m
2 P Dugdale Horwich 40.09 m
3 C Walker Pudsey & Bramley 40.25 m
4 S Green Pudsey & Bramley 40.26 m
5 A Ward Sheffield AC 40.50 m
6 M Pickering Otley AC 41.05 V40
7 M Calvert Leeds City 43.35 m
8 B Whalley Pudsey & Bramley 43.42 m
9 R Skelton CVFR 43.44 m
10 P Mitchell Bingley Harriers 43.51 m
11 R Hamilton Ilkley Harriers 43.55 m
12 S Brook Bingley Harriers 43.58 m
13 R Davies Pudsey & Bramley 44.54 m
14 B Goffe East Pennine OC 44.56 m
15 R Haigh Ilkley Harriers 45.03 V40
16 T McKenzie Unattached 45.05 m
17 M Baldwin Ilkley Harriers 45.06 m
18 R Gibson Bingley Harriers 45.07 m
19 J Hemsley Ilkley Harriers 45.14 m
20 C Smith Eccleshill 45.38 m
21 G Kirkbright Pudsey & Bramley 45.42 m
22 N Pearce Ilkley Harriers 45.43 V40
23 B Hilton Leeds City 45.44 V40
24 B Crowther Holmfirth 45.45 m
25 T Thornley Ilkley Harriers 45.52 V40
26 M Nutter Clayton 45.53 m
27 N Kirkbright Skyrac 45.54 m
28 A Haynes Ilkley Harriers 45.55 m
29 L Wright Leeds City 45.57 Lady
30 H Holmes Airienteers 46.09 m
31 R Falls Fellandale 46.13 m
32 8 Miller Harrogate 46.15 m
33 W Hensman CLARO 46.23 m
34 P Livesey Airienteers 46.20 V50
35 J Armistead Otley AC 47.32 m
36 P Dennison Fellandale 47.43 m
37 K Horne Leeds City 47.50 V40
33 S Hobson Fellandale 48.02 m
39 J Bale Unattached 48.03 m
40 P Whelan Unattached 48.04 m
41 1 Wilson Fellandale 48.05 m
42 ? Tornkinson Nidd Valley 48.06 m
43 C Child Pudsey & Bramley 48.07 m
44 K Robinson Bingley Harriers 48.08 V40
45 J Smith Ebor 48.13 Lady
46 p Bates Leeds 48.17 V40
47 R Hill Airienteers 48.31 m
48 A Buckley Pudsey & Bramley 48.32 Lady
49 G Howard Ilkley Harriers 48.39 V50
50 P Stephens Unattached 48.51 m
51 T Macdonald Bingley Harriers 49.15 V50
52 N Jones Harrogate 49.20 V40
53 R Hawksby Otley AC 49.25 V40
54 I Elsmore Staffs University 49.30 m
55 N Hindle Altrincham AC 49.31 V40
56 B Healey Nidd Valley 49.32 m
57 R Topliss Pennine FR 49.34 m
58 L Woffenden Leeds City 49.40 Lady
59 E Hodgson Fellandale 49.43 Lady
60 P Chappell Ilkley Harriers 49.46 m
61 A Robertshaw Otley AC 50.00 m
62 J Varley Fellandale 50.02 V40
63 S Jakefnan Leeds 50.05 m
64 R Pawsen Ilkley Harriers 50.10 V40
65 1 Inman CLARO 50.15 m
66 M Appleby St Bedes 50.20 m
67 C Prendergast Fellandale 50.31 V40
68 K Atkin Pudsey & Bramley 50.40 m
69 M Coffey Bingley Harriers 50.41 m
70 J Forsyth FRA 50.46 m
71 P Jebb Bingley Harriers 50.50 V40
72 j James Dark Peak 50.53 Lady
73 T Cock Holmfirth 51.08 V50
74 I Scuffins Skyrac 51.49 V40
75 N Blackburn Ilkley Harriers 52.06 V40
76 p Robinson Nidd Valley 52.19 m
77 J Dyas Pudsey & Bramley 52.38 Lady
78 D Ackroyd Ilkley Harriers 52.39 V40
79 D Quinlan Bingley Harriers 52.43 V50
80 P Glover Fellandale 52.48 V40
81 M Moss Nidd Valley 52.53 V40
82 B Spencer Calder Valley 52.57 m
83 B Kenny Achille Ratti 53.01 V40
84 P Hey Leeds Postal 53.17 V40
85 K Pratchett St Bedes 53.33 V50
86 M Smart Aireborough Triathlon 53.43 V40
87 p Turner St Bedes 53.48 V50
88 P Styles Bingley Harriers 53.52 m
89 M Moss St Bedes 53.54 V40
90 C Newstead Airienteers 64.02 m
91 K Dickinson Unattached 54.05 V40
92 J Young Bingley Harriers 54.14 V40
93 L Ball Valley Striders 54.14 Lady V
94 D Hill Skyrac 54.29 V40
95 j Coreless Man YMC 54.36 V40
96 M Cox Aireborough Triathlon 54.52 V40
97 K Woodhouse Unattached 54.53 V40
98 W Dodds Clayton 54.55 Lady V
99 S Cavell Calder Valley 55.01 m
100 j Clark Pudsey & Bramley 55.03 Lady
101 I Hill Airienteers 55.10 V40
102 J Ackroyd Imperial 55.12 Lady V
103 S Skelton Airienteers 55.18 Lady
104 M Swale Fellandale 55.20 V40
105 N Shotter Fellandale 55.20 m
106 M Brough Abbey Runners 55.29 m
107 C Wales Airienteers 55.50 m
108 M Pennock CLARO 56.20 V40
109 F Smith Nidd Valley 56.40 V40
110 R Senior Bingley Harriers 57.46 V40
111 A Hood Fellandale 57.50 Lady
112 T Gallagher Bingley Harriers 57.51 m
113 D Clarke Unattached 57.52 V40
114 J Howard Fellandale 57.53 Lady V
115 A Srirstava Pudsey & Bramley 57.54 Lady
116 G Hensman CLARO 57.59 V40
117 R Woodard Nidd Valley 58.00 V40
118 R Lumb Nidd Valley 58.06 V50
119 R Weber Pudsey & Bramley 58.07 V40
120 A Woodard Nidd Valley 61.37 Lady
121 R Gouch Ilkley Harriers 61.55 Lady V
122 P Williams Pudsey & Bramley 62.42 Lady
123 C Burdon Airienteers 62.59 V40
124 B Sweet Ilkley Harriers 63.24 V60
125 S Appleton Imperial 65.05 V40
126 H van Rossun Airienteers 65.12 V40
127 G Watson Unattached 65.18 V50
128 R Courchee Airienteers 65.23 V50
129 M Robson Unattached 65.16 M
130 C Kenyon Fellandale 65.28 Lady V
131 C Porritt Ilkley Harriers 65.42 Lady V
132 K Ashworth Clayton 66.11 m
133 J Tiffany Nidd Valley 66.46 V50
134 A Smith Ebor 66.50 Lady V
135 A Allen Airienteers 66.58 Lady V
136 J Harvey The Manor 71.12 Lady
137 M Dale Ilkley Harriers 71.12 Lady
138 8 Thompson Airienteers 76.52 V60
139 M Saville Unattached DNF
140 J O’Donoghue Unattached DNF
141 G Maud Fellandale 64.03 Disq
142 T Perree CLARO 50.28 Disq
Juniors
Pos’n Name Club Time Cat
1 Thomas von Ross Aire 14.48 U14
2 Richard Hensman CLARO 15.50 U14
3 Richard Chamley Unattached 16.44 U14
4 Owen von Rossum Aire 17.08 U14
5 Emily Wright Unattached 17.10 U14
6 Liz Hardy Aire 17.37 U14
Team Prizes: lst Pudsey & Bramley (15 pts), 2nd Leeds City (31pts)
Individual Prizes:
Men: lst Greg Hull-Leeds City, 2nd Paul Dugdale-Horvich, 3rd Colin Walker-Pudsey & Bramley, 4th Shane Green-Pudsey & Bramley, 5th Andrew Ward-Sheffield AC.
1st Vet o/40 Macolm Pickering-Otley, 1st Vet o/50 Pete Livesey-Arienteers
Ladies: 1st Lucy Wright-Leeds City, 2nd Jo Smith-Ebor, 3rd Anne Buckley-Pudsey & Bramley.
Vet o/35 Liz Ball-Valley Striders